http://addurl.nu
آخرین خبرها

ایگ نوبل

جایزه علمی ایگ نوبل در واقع تقلیدی طنزگونه از جایزه نوبل است. جوایز ایگنوبل هجو و تقلید مسخره‌ای است از جایزه‌ نوبل كه هر سال اوایل اكتبر و تقریبا همزمان با اعلام نام برندگان نوبل واقعی در ده رشته داده می‌شود.
اسم این جایزه هم از دو کلمه nobelو ignoble( به معنی بی ارزش و مایه شرمساری ) گرفته شده. البته طرح ها و تحقیقات کاملا علمی هستند.
هر سال از میان 5000 مقاله در ماه اکتبر هیات رییسه این جایزه در ده گروه علمی مختلف به دستاوردها و تحقیقاتی که ” ابتدا شما را به خنده بیندازند و بعد به فکر وادارند ” جایزه می دهند . شعار ایگ نوبل هم همین است :
FIRST MAKES YOU LAUGH,THEN MAKES YOU THINK
البته شعار اولیه این جایزه این بود : ” اکتشافاتی که نمی توان یا اصلا نباید آنها را انجام داد ”
از سال 1991 ، “سالنامه تحقیقات ناممکن” ( Annals of Improbable Research) به همراه گروه علوم کامپیوتر دانشگاه هاروارد ،انجمن داستان های علمي- تخيلي هاروارد- رادكليف و انجمندانشجويان فيزيك هاروارد- رادكليف باني مراسم سالانه اهداي جوايز ايگ‌ نوبل است.
همه پژوهش‌هايي كه برنده جايزه ايگ‌نوبل مي‌شوند واقعي هستند و در نشريات علمييا پزشكي اغلب معتبر به چاپ رسيده‌اند. برندگان ايگ‌ نوبل نه پولي دريافت مي‌كنند، نه شهرتي بهدست مي‌آورند و تقريبا هيچ اميدي ندارند كه باعث تحولي در علم يا پزشكي شوند.آنها حتی هزینه سفرشان را نیز خودشان می پردازند .
در سال ۱۹۹۵ سر رابرت مشاور ارشد علمى دولت بريتانيااز سازمان دهندگان جايزه درخواست كرد كه ديگر بهدانشمندان بريتانيايى جايزه ندهند، زيرا كه اين جايزه خطر مضحكه شدن تحقيقات اصيلعلمى را به دنبال دارد. اما مطبوعات بريتانيا به شدت به او تاختند و تقاضاى اوناديده گرفته شد
یک نگاهی به هیئت داوران بیندازید:استادان دانشگاه های هاروارد و MITو نویسندگان نامدار جهان والبته یک رهگذر که بطور تصادفی انتخاب میشود!!!! تنوع تحقیقاتی که برای این جایزه انتخاب شده، خیلی جالب است. از تحقیق در مورد سیاهچاله ها که اثبات می کند ویژگی سیاهچاله ها شبیه توصیفات جهنم است بگیرید تا تحقیقی در مورد جذابیت های آدمیزاد برای شتر مرغ!!! ویا قانون 5 ثانیه که ثابت می کند اگر ظرف 5 ثانیه غذایی رو که رو زمین افتاده بردارید هیچ نوع آلودگی ای در آن وجود نخواهد داشت!!
مراسم اهدای جایزه هم رسم و رسومات خاص خود را دارد . هربرنده حق دارد فقط یک دقیقه صحبت کند و در صورت اضافه صحبت کردن ، حرفهایش با صدای جیغ یک دختر 8 ساله که به دوشیزه سوئیتی پو معروف است قطع میشود . سوئیتی پو جیغ می زند بسکن دیگه حوصلم سررفت . و دانشجوها و بقیه حضار در تمام مدت اهدای جایزه هو می کننند . پرتاب موشک کاغذی روی سن هم از رسم و رسوم ثابت مراسم اهدای جایزه بود که از سال 2006 به دلایل مسائل امنیت لغو شد . اما به غیر از دلایل امنیتی این توقف یک علت دیگر هم داشت هر سال پرفسور گلابر – استاد فیززیک دانشگاه هاروارد – با لقب افتخاری ” جارو نگهدار ” که در طول مراسم ، مو شک های روی سن را جارو می کرد آن سال برای دریافت جایزه نوبل فیزیکش به سوئد رفته بود.
090612i-Ig-Nobel-win-a-date

ایگ نوبل سال 2008
انگلیسی‌ها نگران نباشند. خدشه‌ای به غرور ملت وارد نشده است. در فهرست بلند و معتبر برندگان جایزه ایگنوبل ( Ig Nobel) در مراسم سالانه اعطای جوایز در دانشگاه هاروارد، نام دو انگلیسی هم به چشم می‌خورد. جایزه ایگنوبل در ادبیات به پژوهشی درباره انواع مختلف شخصیت‌های نچسبی كه آدم در محیط كار با آنها روبه‌رو می‌شود، اعطا شد و جایزه ایگنوبل علوم تغذیه به دانشمندان دانشگاه آكسفورد رسید كه ثابت كرده‌اند: مزه چیپس كهنه وقتی همراه با صدای قرچ‌قروچ خورده شود ، بهتر است.
چارلز اسپنس، استاد روان‌شناسی تجربی دانشگاه آكسفورد، به خاطر تحقیقاتش درباره نقش صدا در علم خوراك‌شناسی، جایزه ایگنوبل در تغذیه گرفت. در این پژوهش، داوطلبان چیپس‌هایی با درجات مختلف تازگی و تردی را در حالی كه هدفونی به گوش داشتند، خوردند. وقتی آنها مشغول خوردن بودند، صدای قرچ‌قروچ خرد شدن چیپس با یك كامپیوتر تقویت و سپس دوباره برای خودشان پخش می‌شد تا ببینند آیا در برداشت آنها از تازگی چیپس تاثیری می‌گذارد یا خیر.

اسپنس با بلندتر كردن صدای قرچ‌قروچ یا با تقویت فركانس‌های بالا، كاری كرد كه افراد چیپس‌ها را 15درصد تازه‌تر ارزیابی كنند. این پژوهش به همكاری با هستون بلومنتال در رستوران «مرغابی چاق» در بركشایر انجامید كه هنگام شام برای بهتر كردن طعم صدف، برای مشتریان خود صدای برخورد امواج با ساحل را پخش كرد و برای خوشمزه‌تر كردن بیكن و تخم‌مرغ، صدای جلزوولز بیكن هنگام سرخ شدن را. اسپنس كه اكنون مشغول بررسی این نكته است كه چرا چیپس‌ها را در پاكت‌های پرسروصدا بسته‌بندی می‌كنند، گفت: «خیلی خوشحالم از اینكه این جایزه را می‌گیرم.»
جایزه ایگنوبل پزشكی به دن ارایلی از دانشگاه دیوك در كارولینای شمالی به خاطر پژوهش تاریخ‌سازش اعطا شد كه ثابت كرد: دارونماهای گران‌قیمت از نمونه‌های ارزان‌تر خود موثرترند. گروه ارایلی به داوطلبان گفتند كه دارند نوع جدیدی از مسكن را به آنها می‌دهند، اما در عین حال به بعضی از آنها می‌گفتند كه مسكن گران‌قیمتی خورده‌اند و به اطلاع بقیه می‌رساندند كه مسكن آنها از نوعی بسیار ارزان‌قیمت‌تر است.
اگرچه هیچ كدام از آنها درواقع چیزی جز قرص قند نخورده بودند، اما آنهایی كه خیال می‌كردند مسكن‌شان خیلی گران‌تر است، وقتی شوك الكتریكی ضعیفی به آنها وارد شد، درد كمتری اعلام كردند. ارایلی در مراسم اعلام كرد: «این پرافتخارترین روز زندگی من است. جایزه‌های ایگنوبل آمیخته به شوخی‌اند اما پژوهش‌های انجام‌شده اغلب چیزهایی را بررسی می‌كنند كه در زندگی واقعی اتفاق می‌افتند. برای مثال چرا هر وقت نان تستی كه به آن كره مالیده‌ایم از دست‌مان رها می‌شود از طرف كره‌ای‌اش روی زمین می‌افتد؟»
ارایلی گفت پژوهش‌ او در صنعت داروسازی كاربردی جدی دارد زیرا به بسیاری از بیماران گفته می‌شود كه تنها می‌توانند داروهای ارزان‌تر مصرف كنند، یا از شیوه‌های به ظاهر كم‌خرج‌تری برای درمان استفاده كنند كه این می‌تواند مانع از تاثیر درست و موثر داروها شود. درست است كه تركیبات موثر دارو به برطرف كردن نشانه‌های بیماری كمك خواهد كرد، اما این كار را اغلب همزمان با آنچه تاثیر دارونما نامیده می‌شود انجام می‌دهند كه مكانیسم‌های شفادهنده خود بدن را نیز به راه می‌اندازند.
ازجمله برندگان دیگر مردم سوئیس هستند كه به خاطر قبول این اصل قانونی كه گیاهان هم شأن دارند، جایزه ایگنوبل صلح امسال را به خود اختصاص دادند.
ماری كریستین كادیرگو كه ثابت كرده: كك روی بدن سگ بلندتر می‌پرد تا روی بدن گربه و به خاطر این كار ایگنوبل زیست‌شناسی گرفته است، گفت: «با آنكه ممكن است از نظر بعضی‌ها مسخره و شاید حتی احمقانه و بی‌فایده باشد، اما این بخشی از یك پروژه تحقیقاتی جامع‌تر درباره زیست‌شناسی كك‌ها بود … شناخت بهتر از زیست‌شناسی كك می‌تواند به كنترل موثرتر آنها بینجامد و به این ترتیب به دامپزشكان و صاحبان حیوانات خانگی كمك كند و در نهایت به سود حیوانات محبوب‌مان باشد.»

 

0004868%20(2)

و به طور خلاصه برندگان عبارت‌اند از:
فیزیك : دوریان ریمر از انستیتو اقیانوس‌نگاری اسكریپس در كالیفرنیا به خاطر كشف آنكه چرا طناب ، مو و سیم هرچه درازتر باشند بیشتر گره می‌خورند.
زیست‌شناسی : ماری كریستین كادیرگو از دانشكده ملی دامپزشكی در تولوز فرانسه به خاطر كشف آنكه كك‌ها روی بدن سگ بلندتر می‌پرند تا روی بدن گربه.
پزشكی : دن ارایلی از دانشگاه دیوك برای ثابت كردن آنكه دارونماهای گران‌قیمت از همتایان ارزان‌تر خود مسكن‌های قوی‌تری هستند.
باستان‌شناسی : آستولفو ملو آراخو از دانشگاه سائوپائولو در برزیل به خاطر اندازه‌گیری آنكه یك مكان حفاری باستان‌شناختی تا چه حد می‌تواند در نتیجه فعالیت‌های یك آرمادیلو به هم بریزد.
علوم اعصاب شناختی : توشیوكی ناكاگاكی از دانشگاه هوكایدو در ژاپن به خاطر كشف آنكه جانداران آمیب‌مانند می‌توانند معماهای ساده را حل كنند.
تغذیه : چارلز اسپنس از دانشگاه آكسفورد به خاطر آنكه با تقویت صدای قرچ‌قروچ كاری كرد كه چیپس‌های كهنه خوشمزه‌تر شوند.
صلح : كمیته اخلاق بیوتكنولوژی غیرانسانی دولت سوئیس و شهروندان سوئیس به خاطر به رسمیت شناختن شأن گیاهان.

جوابی بنویسید

رفتن به نوارابزار